аліменти Львів, аліменти суд Львів, адвокат аліменти

Порядок стягнення аліментів

Якщо сімейна пара , яка має дітей, розлучається , неповнолітня дитина залишається з кимось із колишнього подружжя , а другий з батьків зобов’язаний платити аліменти на його утримання. Деякі батьки виконують цей обов’язок добровільно, інші, на жаль, примусово. Про те, хто має право на аліменти, з якого доходу вони утримуються , в якому розмірі та на підставі яких документів, який порядок стягнення аліментів в цілому піде мова у цій статті.

 Право на аліменти

Обов’язок батьків утримувати дитину до досягнення нею повноліття закріплена в ст. 180 Сімейного кодексу. Причому цей обов’язок поширюється на обох батьків: як на матір , так і на батька, залежно від того, з ким із батьків проживає дитина . Розмір аліментів визначається судом як частину від доходу батьків або у твердій грошовій сумі.

Перелік осіб, які мають право на аліменти, визначений положеннями Сімейного кодексу. У нього включені:

 • Вагітна дружина – аліменти сплачуються після народження дитини без додаткового рішення суду на підставі ст. 84 СК незалежно від матеріального становища чоловіка;
 • Дружина / чоловік , з якою / яким проживає дитина – до досягнення дитиною 3 років , а якщо дитина має вади фізичного або психологічного розвитку , то до досягнення нею 6 років, незалежно від матеріального становища другого з батьків;
 • Один з подружжя , в т. ч. працездатний , проживає і піклується про дитину-інваліда , яка не може обходитися без постійного нагляду – за умови , що другий з подружжя може надавати матеріальну допомогу. Право на утримання надається на весь час проживання з дитиною – інвалідом і опіки над ним незалежно від матеріального становища того з батьків , з яким проживає така дитина . Розмір аліментів у цьому випадку встановлюється судом;
 • Жінка / чоловік , які не перебувають у шлюбі між собою , у разі проживання з нею / ним спільної дитини;
 • Повнолітні діти віком до 23 років , які продовжують навчання і потребують матеріальної допомоги – до закінчення навчання ;
 • Діти та непрацездатні повнолітні діти мають право на аліменти від інших членів сім’ї та родичів у разі , якщо у них немає батьків.

 Підстави для аліментів

Підстав для утримання аліментів може бути три: договір між сторонами (батьками) про їх сплату , рішення суду (виконавчий лист) , постанова державного виконавця або заява платника аліментів.

Договір між батьками про сплату аліментів на дитину укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню. При цьому сторони самостійно визначають розмір аліментів і строки їх виплати. Такий договір може бути розірвано у зв’язку з передачею права власності на нерухоме майно з дозволу органів опіки та піклування. У цьому випадку відповідний договір підлягає державній реєстрації.

За рішенням суду розмір і порядок сплати аліментів встановлюється на підставі позову зацікавленої сторони в розмірі частини доходу матері / батька дитини. Так говорить ст . 183 Сімейного кодексу, якою не передбачений конкретний розмір аліментів – рішення про це приймає суд . При цьому, згідно ст. 181 СК , мінімальний розмір аліментів не може бути менше 30 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку за винятком випадків, передбачених ст. 184 Сімейного кодексу, коли аліменти визначаються в твердій грошовій сумі. Разом з тим, згідно ст. 128 КЗпП і п. 4 ст. 70 закону “Про виконавче провадження”, утримання аліментів на неповнолітніх дітей із заробітної плати не може перевищувати 70 %.

Якщо платник аліментів має нерегулярний, періодичний дохід, частина його одержує в натурі , а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення при встановленні розміру аліментів, їх розмір за заявою платника або одержувача може бути визначений судом у твердій грошовій сумі, яка підлягає індексації відповідно до чинного законодавства. Якщо розмір аліментів , визначений судом у твердій грошовій сумі, менше мінімального розміру , передбаченого ч. 2 ст. 182 Сімейного кодексу, дитині призначається державна допомога в розмірі різниці між визначеним розміром аліментів і 30 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. При визначенні розміру аліментів суд враховує стан здоров’я та матеріальне становище дитини і платника аліментів, а також наявність у платника інших дітей і утриманців .

 Як виплачуються аліменти

Реальність, на жаль, така, що аліменти частіше отримуються примусово , ніж платяться одним з батьків добровільно.

Добросовісний платник самостійно перераховує або передає гроші одержувачу способом, визначеним у договорі про сплату аліментів або в рішенні суду, або подає заяву до бухгалтерії про утримання з нього аліментів у певній сумі і перерахування їх одержувачу за вказаними реквізитами. При звільненні працівника , який платив аліменти добровільно на підставі поданої заяви, відрахування аліментів припиняється, і бухгалтерія повідомляє про це одержувача. Утримання аліментів поновлюється при наданні відповідної заяви на новому місці роботи платника.

Примусове стягнення відбувається в разі відмови від добровільного виконання умов договору або за рішенням суду. У першому випадку суд приймає рішення про стягнення суми боргу на підставі наказного провадження і на вимогу одержувача аліментів видає виконавчий лист , у другому виноситься рішення про присудження аліментів. Бухгалтерія підприємства , де працює горе -батько, перераховує аліменти один раз на місяць (з першої частини заробітної плати аліменти не отримуються) не пізніше , ніж в 3-денний термін з дня виплати заробітної плати працівнику.

Інфодовідка

 З яких доходів утримуються аліменти

Аліменти утримуються з наступних видів доходу: основної заробітної плати і зарплати за сумісництвом; всіх видів доплат і надбавок до заробітної плати , грошових і натуральних премій ; заробітної плати , яка зберігається під час відпустки, а також з одержуваної при звільненні компенсації за невикористану відпустку протягом декількох років; винагороди за загальним річним результатами роботи підприємств і організацій; гонорарів , виплачуваних штатним і позаштатним літературним працівникам газет, журналів; одноразової винагороди (відсоткових надбавок) за вислугу років , оплати за понаднормову роботу, роботу у святкові, неробочі та вихідні дні; допомоги з безробіття, доплат до допомоги по державному соцстрахування, виплачуваних за рахунок підприємств; сум, виплачуваних для відшкодування збитків у зв’язку з втратою працездатності внаслідок каліцтва; стипендій, виплачуваних студентам в період навчання у вищих навчальних закладах, учням професійних навчально -виховних закладів та слухачам навчальних закладів підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів; інших видів заробітку , зазначених у п. 1 постанови КМУ № 146 від 26.02.1993 .

Але аліменти не утримуються з вихідної допомоги при звільненні і сум неоподаткованого розміру матеріальної допомоги; компенсації працівникові за невикористану відпустку, крім випадків, коли особа при звільненні одержує компенсацію за відпустку, не використану протягом кількох років; допомоги на лікування та у зв’язку з вагітністю та пологами; компенсаційних виплат при відрядженнях і переведенні на роботу в іншу місцевість; матеріальної допомоги осіб, які втратили право на допомогу по безробіттю; одноразової допомоги при народженні дитини; державної допомоги на поховання ; допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3 -річного віку; допомоги з тимчасової непрацездатності, по догляду за хворою дитиною віком до 14 років; допомоги та соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям та на дітей-інвалідів.

 

Коментарів: 3

 1. Елена

  Добрый день. Совершеннолетний ребенок являестя студентом ВУЗа дневной формы обучения, но на платной (контрактной) основе. Какие документы необходимо предоставить вместе в исковым заявлением для возобновления права на алименты? Спасибо за ответ.

 2. Леся

  добрый день. моя дочь с мужем не живут со дня рождения ребёнка. они живут в разных городах. папа ни разу не помог, ни материально, ни физически. т.е. денег не даёт, питание по почте не присылает. никакого участия в жизни ребёнка не принимает. сейчас ребёнку 9 месяцев. молодая мама с папы ничего не требовала, потому что надеялась, что он образумится. но время вышло и она решила подавать на алименты и разводиться. скажите, пожалуйста, алименты начисляются и выплачиваются со дня рождения ребёнка или со дня подачи искового заявления?
  конечно, это принципиальный вопрос и надеюсь, что суд учтёт все факты, так как молодой папа не затратился ни на копейку. скажите, пожалуйста, есть статья, на которую можно ссылаться? заранее благодарна

  1. Sam

   Відповідно до статті 191 Сімейного кодексу України аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред’явлення позову. Аліменти за минулий час можуть бути присуджені, якщо позивач подасть суду докази того, що він вживав заходів щодо одержання аліментів з відповідача, але не міг їх одержати у зв’язку з ухиленням останнього від їх сплати. У цьому разі суд може присудити аліменти за минулий час, але не більш як за три роки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.