Як отримати гроші з-за кордону без сплати податку?

гроші з-за кордону

Оскільки це питання є дуже актуальним в українських реаліях, адвокат Роман Шпирка дає поради щодо того, як отримати гроші з-за кордону без сплати зайвих податків.

Важливо знати, що у разі отримання переказів від родичів першого ступеня споріднення відповідні суми оподатковуються за нульовою ставкою. Як і подарунок (але тільки певна сума).

Питання про оподаткування грошових переказів з-за кордону набуло актуальності у зв’язку з публікаціями в багатьох ЗМІ. Міндоходів навіть нагадувало, що така норма діє ще з 2003 року.

Дійсно, відповідно до пп.163.1.3 Податкового кодексу (далі – ПК) об’єктом оподаткування резидента є, крім іншого, іноземні доходи – доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України. Згідно пп.168.2.1 ПК платник податку, який отримує іноземні доходи, зобов’язаний включити суму таких доходів до складу загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів. Крім того, підпунктом 170.11.1 ПК встановлено, що у разі, якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, то сума такого доходу включається до складу загального річного оподатковуваного доходу платника податку – отримувача, який зобов’язаний подати річну податкову декларацію, та оподатковується за ставками , визначеним у п.167.1 ПК.

Але ж чимала частина іноземних доходів українців – це гроші, одержувані від тих, хто виїхав на заробітки за межі України, близьких родичів і в більшості таких випадків одержувачам грошових переказів не варто турбуватися про проблеми з податковою службою.

Згідно п.174.6 ПК кошти, майно, майнові чи немайнові права, вартість робіт, послуг, подаровані платнику податку, оподатковуються згідно з правилами, встановленими для оподаткування спадщини. У свою чергу, за приписами підпункту 174.2.1 ПК вартість власності, що успадковується членами сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення, оподатковується за нульовою ставкою.

Визначення кола осіб, віднесених до першого ступеня споріднення, міститься у пп. 14.1.263. ПК, це:

  • Батьки;
  • Чоловік або дружина;
  • Діти, у тому числі усиновлені.

Також варто зазначити, що за своєю правовою природою кошти, які громадяни отримують на безоплатній основі, є подарунком. Так, згідно зі ст. 717 Цивільного кодексу за договором дарування одна сторона (дарувальник) передає або зобов’язується передати в майбутньому другій стороні (обдарованому) безоплатно майно (дарунок) у власність. Згідно зі ст. 718 цього кодексу подарунком можуть бути рухомі речі, в тому числі гроші та цінні папери, а також нерухомі речі.

У той же час, потрібно пам’ятати, що відповідно до ч. 5 ст. 719 Цивільного кодексу договір дарування валютних цінностей (до яких згідно зі ст. 4 Митного кодексу відноситься і іноземна валюта) на суму, яка перевищує п’ятдесятикратний розмір неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (850 грн.), укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню.

Тобто, якщо сума одного грошового переказу на користь українського платника податків складе в еквіваленті не більше 850 грн., такий договір дарування буде вважатися укладеним.

Таким чином, у разі отримання таким платником податку від члена сім’ї першого ступеня споріднення за кордону грошових переказів в сумі в еквіваленті не більше 850 грн. кожен, такі кошти будуть вважатися подарунком (ст.ст.717-719 Цивільного кодексу), а дохід від їх отримання буде обкладатися також за нульовою ставкою (п. 174.2.1., 174.6. Податкового кодексу).

Згідно з п. 179.2. Податкового кодексу обов’язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо такий платник податків отримував доходи у вигляді об’єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою. А з урахуванням тотожності правил оподаткування коштів та майна, подарованих платнику податку, і правил оподаткування спадщини, немає необхідності подання декларації та в описаній ситуації.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *