книжка, терези, молоток

Відшкодування моральної шкоди

Найчастіше позивач, чиї гарантовані законодавством України права порушені, високо оцінює свої моральні страждання. Виходячи з цього, суд визначає розмір відшкодування моральної шкоди (немайнової шкоди) в залежності від характеру і об’єму страждань (фізичних, душевних,психологічних та ін.), характеру немайнових втрат (їхньої тривалості, можливості відновлення, тощо) і з врахуванням інших обставин.

В аспекті відшкодування моральної шкоди враховуються стан здоров’я потерпілого, тяжкість вимушених змін в йог життєвих і виробничих відносинах, ступінь зниження престижу, ділової репутації , час і зусилля, необхідні для відновлення попереднього стану. При цьому суд, згідно законодавства України, зобов’язаний виходити з принципів справедливості,  добросовісності і розумності.

Розмір відшкодування моральної шкоди

Цікавим є той факт, що розмір відшкодування моральної шкоди може бути як в грошовій (гривні, виключення: іноземні інвестори), так і в будь-якій іншій матеріальній формі (автомобіль, квартира, меблі, путівка в лікувально-оздоровчий санаторій тощо), яка дає можливість компенсувати хвилювання з приводу втрати певних можливостей.

Право вирішувати приналежність і розмір відшкодування моральної шкоди, оскільки в діючому законодавстві чітких меж такого розміру не встановлено, надається суду, що часто породжує незадоволення позивача і виникнення нових судових спорів у справах, пов’язаних з відшкодуванням матеріальної шкоди.

Як визначити розмір спричиненої моральної шкоди

Очевидно, що реально визначити ступінь спричиненої моральної шкоди і відповідно розмір її відшкодування неможливо, будь-який розмір такого відшкодування може бути тільки умовним. Хоча суд зобов’язаний мотивувати своє рішення щодо відшкодування моральної шкоди.  Часто трапляється і таке, що судді порушують чинне законодавство, а також принцип справедливості, добросовісності і розумності.

Судова практика у справах про відшкодування моральної шкоди

Через це, щоб уникнути неясностей або подвійних трактувань у вирішенні цієї проблеми, Пленум Верховного Суду України (зі змінами і доповненнями, внесеними постановою Пленуму Верховного Суду України від 25 травня 2001 року №5) чітко вказав конкретні критерії оцінки розміру відшкодування моральної (нематеріальної) шкоди. Але на сьогоднішній день при порушенні будь-яких прав, закріплених законами України, українці вкрай рідко використовують своє право на відшкодування моральної шкоди, оскільки не знають, яким законом чи нормативно-правовим актом воно врегульовано, і наперед впевнені в негативному рішенні суду.

Як адвокат, який працює зі справами щодо відшкодування моральної шкоди, хочу підкреслити, що незважаючи ні на що, власні право просто необхідно відстоювати. Але для цього потрібен юридичний досвід і вміння доказувати свою правоту в суді. Звичайно, коли права людини насправді стануть пріоритетами українського суспільства, тоді ми зможемо стверджувати, що живемо в незалежній і демократичній державі. А до тих пір необхідно запастися терпінням, але в жодному випадку не сидіти «склавши руки», а обов’язково відстоювати свої права і свободи, але грамотно і вміло, скориставшись допомогою адвоката у Львові.

Складення позовної заяви про відшкодування моральної шкоди.

Насамперед слід звернути увагу на складення позовної заяви про відшкодування моральної шкоди. Оскільки це початок справи, від якого буде залежати результат. З допомогою адвоката у Львові по відшкодуванні моральної шкоди виграти справу цілком реально. В позові обов’язково слід юридично грамотно сформулювати свої вимоги, посилаючись на чинне законодавство, підкріпити свої вимоги доказами і фактами того, що групою осіб чи відповідачем Вам було нанесено моральну шкоду.

Наприклад, якщо це позов про нанесення шкоди Вашому здоров’ю, необхідно буде надати медичні довідки, рентгенівські знімки та інші документи, які можуть бути доказами.

Хочу звернути Вашу увагу на те, що в позові про відшкодування моральної шкоди обов’язково повинні бути такі дані:

  • найменування суду, куди подається позовна заява;
  • ПІП позивача, його адреса і телефон;
  • повне найменування відповідача;
  • обставини, на основі яких позивач висуває позовні вимоги;
  • необхідні докази, факти про нанесення моральної шкоди позивачу;
  • заявлена ціна позову, якщо позов підлягає оцінці;
  • список всіх документів, які додаються до позову.

Визначитися з розміром компенсації моральної шкоди Вам допоможе адвокат у Львові, який об’єктивно оцінить Вашу ситуацію зі сторони і максимально правильно сформулює позовні вимоги, залишивши при собі емоції і особисті образи потерпілого.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. .