Плюси і мінуси нового трудового кодексу

праця_професії

 

Роботодавці платитимуть більше за роботу понаднормово, дадуть час на перекури, але отримають право стежити за працівниками.

Новий Кодекс про Працю України, підготовлений у ВР, значно об’ємніший від попереднього, в ньому 444 статті, це в 1,5 рази більше ніж у діючому КЗпП. Як роз’яснив нам перший заступник голови фракції ПР у Раді Михайло Чечетов, подати новий документ необхідно, так як колишній проект КЗпП, який розглянули в першому читанні в 2008 році, але до закінчення повноважень колишнього парламенту так і не затвердили, втратив легітимність. «Було б ідеально прийняти КЗпП у першому читанні до літа, а остаточно – до кінця року, але це важко, напевно, надійде багато поправок і зауважень», – сказав Чечетов.

За словами одного з ініціаторів, законопроект відповідає Європейській соціальній хартії та іншим міжнародним документам. У ньому за світовими стандартами прописані права та обов’язки роботодавця і працівника, законодавчо заборонені дискримінація при прийомі на роботу і примусова праця. «Кодекс краще ніж чинний захищає інтереси працівників як у частині прийняття на посаду, та звільнення, оплати праці, організації відпочинку. Вперше сформульовані загальні правила про склад робочого часу», – говорить один з авторів законопроекту.

Нардеп Ксенія Ляпіна («Батьківщина») вважає, що законопроект КЗпП є кроком назад порівняно з тим, який розглядала Рада попереднього скликання в 2008-2012 рр.., Так як в ньому звужені права роботодавця. «Працівника знову стане важче звільнити, покарати за брак, за розголошення комерційної таємниці, – говорить Ляпіна. – Приватним роботодавцям нав’язують «соціально незахищені верстви населення”, не стимулюючи це зниженням податків, що погіршує конкуренцію ». Комуністи, навпаки, стверджують, що КЗпП відстоює інтереси роботодавців. «Ми будемо говорити про це публічно і закликати депутатів і громадськість виходити на вулиці проти ухвалення таких законів», – заявив нардеп Спиридон Кілінкаров (КПУ). «Проект підтримають, якщо переконають комуністів і позафракційних. Шанси великі. Можуть прийняти до кінця цього року », – каже політолог Вадим Карасьов.

Що обіцяє працівникам новий кодекс законів про працю

Прийом на роботу

 • Вводяться квоти з прийому на роботу соціально незахищених груп населення: неповнолітніх, які закінчили ПТУ чи ВНЗ, демобілізованих солдатів строкової служби, вагітних і жінок, які мають дітей віком до 6 років, батьків, які мають дитину-інваліда, судимих, спрямованих з центру зайнятості. При відмові у прийнятті на роботу роботодавець зобов’язаний виплатити компенсацію у розмірі двох мінзарплат (зараз це 2294 грн). ЗАРАЗ. У чинному КЗпП таких вимог немає.
 • Скасовуються дозволи на роботу для іноземців: журналістів зарубіжних ЗМІ, акредитованих в Україні; артистів і працівників мистецтва при роботі за фахом; співробітників морських та авіаційних компаній, що працюють на території України; рятувальників для виконання термінових робіт; керівників іноземних та спільних підприємств в Україні.
 • Юридичні особи, які мають 20 і більше працівників, зобов’язані щомісячно подавати до центру зайнятості дані про вакансії. Зараз – за бажанням роботодавця.
 • Вперше законодавчо прописаний обов’язок роботодавця поважати честь і гідність працівника. За порушення – виплата моральної шкоди через суд.
 • Випробувальний термін. Вводяться додаткові категорії співробітників, для яких він не встановлюється. Це переможці конкурсу на посаду, які вже пройшли стажування, вагітні або мають дітей до 3 років (в тому числі чоловіки), інваліди, направлені на роботу за рекомендацією медсоцекспертізи. Перераховано категорії для яких може бути встановлено випробувальний термін 6 місяців. Це керівники, їх заступники, головні бухгалтери. Зараз – для робітників – 1 місяць, для менеджерів – до 3 міс., Перелік осіб для яких випробувальний термін може бути до 6 міс., не вказано.

Робочий час

 • У робочий офіційно включено час на отримання робочого інструменту і матеріалів, ознайомлення з кресленнями, здача готової продукції, обігрів при роботі на вулиці, задоволення особистих потреб (перекур, туалет). Зараз – тільки час на обігрів.
 • Роботодавець може контролювати працівників використовуючи технічні засоби (наприклад, відеокамери), але за законом стеження за співробітниками можливе, якщо такі особливості виробництва (не роз’яснюється, на розсуд роботодавця), а працівники повинні знати про те, що за ними спостерігають. Зараз – не регламентовано.

Оплата праці

 • У першу чергу гроші, що надійшли на рахунок фірми, повинні йти на зарплати співробітникам. Зараз – не регламентується, зазначено лише, що роботодавець зобов’язаний своєчасно платити зарплату.
 • При переробці понаднормово більше 120 годин на місяць (тобто понад 14 годин на день з двома вихідними), оплата в потрійному розмірі. Зараз – подвійна оплата.
 • При затримці зарплати працівнику виплачується пеня – подвійна облікова ставка НБУ (зараз 15%) від зарплати за кожен день затримки.
 • Робота в нічний час, з 22 вечора до 6 ранку, оплачується додатково – плюс 30% від тарифу або окладу. Зараз – не нижче 20%.
 • При розподілі робочого часу на частини (перерва між ними більше 2 годин) додатково виплачується 20% тарифу або окладу. Зараз – звичайна оплата.
 • Дозволяється вводити гнучкий графік роботи за умови, що доручене завдання буде виконано якісно і вчасно. Зараз – не дозволяється.

Час відпочинку і відпустки

 • Перерва на обід і відпочинок повинен бути не менше 30 хв. і не більше 2 годин. Зараз – мінімальна перерва не встановлений, а максимальний – 2 години
 • Роботодавець може надати співробітникові додаткову оплачувану відпустку понад 24 покладених календарних днів. Зараз – не передбачено.

Звільнення

 • Заборонено звільняти працівника без його згоди при досягненні пенсійного віку. Зараз. Не регламентується.
 • При скороченні працівника йому повинно (за бажанням) протягом двох місяців перед звільненням надаватися час (частину дня або повний день) для пошуку роботи без зменшення зарплати. Зараз – не регламентоване, за домовленістю.
 • Вводиться диференційована вихідна допомога при звільненні працівника за скороченням штатів, призовом в армію, відмови від роботи при істотній зміні умов праці (наприклад, переїзд в інше місто): до 5 років стажу на підприємстві – середньомісячна зарплата, до 10 років – дві зарплати, понад 10 років – три зарплати. Зараз – одна зарплата, більше – на розсуд роботодавця.

Якщо у Вас виникають питання щодо трудових правовідносин, як роботодавець так і працівник можуть звернутися по кваліфіковану правову допомого до адвоката у Львові – Романа Шпирки

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. .