Як правильно оформити договір дарування квартири

дарування квартири

Договір дарування – це один із способів безоплатно передати своє майно. На відміну від заповіту, майно за договором дарування перейде одній конкретній людині, якога вказали в документі. У заповіті ж, якщо, наприклад, оформити всю квартиру на одного племінника, на свої частки все одно має право претендувати близькі родичі заповідача – чоловік (дружина), батьки та діти.

Навіщо дарувати

Подарунки приємно і отримувати, і дарувати. Згідно з угодою дарування, ваша квартира може дістатися в подарунок будь-якій людині. Єдино, варто врахувати, що подарунок для всіх, крім найближчих родичів – подружжя, дітей і батьків, підлягає оподаткуванню у розмірі 5% від суми дару, а для нерезидентів країни і зовсім в 15%.

Часто такі договори оформляють батьки на своїх дітей, щоб забезпечити їх житлом. Якщо договір укладають до того, як діти стали повнолітніми, то в їх інтересах діятимуть батьки. Для того щоб, наприклад, продати квартиру або розпорядитися нею інакше, неповнолітнім знадобиться згода опікунської ради і обох батьків.

Договір дарування використовують і для того, щоб уберегти свою квартиру в разі невдачі бізнесу або необхідність віддавати борги. Її не зможуть стягнути, якщо її подарували. За винятком, звичайно, випадків, коли ця квартира знаходиться в заставі у банку.

Підводні камені

Подарована квартира переходить до нового господаря відразу після того, як оформлені всі необхідні документи. Про це варто пам’ятати, бо коли батьки подарують квартиру своїм дітям, які захочуть залишити її в заставу банку, а потім не зможуть виплатити кредит, то нерухомість пропаде. Так що, якщо не впевнені в надійності обдаровуваних людей, подумайте, чи варто дозволяти їм розпоряджатися майном прямо зараз. Альтернативою можуть стати заповіт або договір дарування з умовою довічного утримання, за яких право розпоряджатися квартирою одержувач отримає лише після смерті її власника.

Також майно не повернеться батькам у випадку таких трагічних обставин, як смерть дітей, яким подарована квартира. Вірніше, в такому випадку на неї має право претендувати не тільки батьки, а й подружжя і діти покійного. Якщо ви побоюєтеся такої ситуації, то діти, яким дарується нерухомість, можуть у відповідь оформити заповіт на вас – так ви будете застраховані від непередбачених подій.

Які документи потрібні

Висновок подібного договору вимагає обов’язкового нотаріального засвідчення. Можна скористатися послугами державного або приватного нотаріуса – різниці немає. Хіба що в ціні. У будь-якому випадку ви заплатите 1% держмита і вартість послуг.

 Для укладення договору дарування потрібно наступні документи:

  • правовстановлюючий документ на нерухомість, яким може бути договір купівлі-продажу, свідоцтво про право власності або право на спадщину, договір дарування тощо;
  • довідка про оціночну вартість квартири;
  • виписка з реєстру прав власності на квартиру;
  • технічний паспорт квартири.

Якщо квартира належить кільком власникам, для оформлення угоди потрібно отримати згоду всіх. Коли в квартирі прописані неповнолітні діти, свою згоду повинен дати опікунська рада.

Після того, як договір підписаний, одаровуваному особі треба оформити квартиру на себе. І тоді він відразу стає його власником.

Розірвати договір дарування складно

Якщо ви раптом вирішите передумати і розірвати договір, то пам’ятайте, що для цього у вас є всього рік з моменту укладання угоди. Здійснюється це через суд.

Є й інші випадки, в яких можна вимагати повернення майна або його вартості, але тільки за умови, що подарована нерухомість не була продана, знищена, подарована і так далі. Дарувальник може вимагати розірвання договору, якщо той, кому подарували квартиру, вчинив злочин проти нього самого або його близьких родичів. А також у разі, якщо новий власник створює загрозу втрати майну, яке має для дарувальника нематеріальну цінність, наприклад, цінно для нього як пам’ять. Те ж саме стосується ситуації, в якій майну, яке представляє історичну, культурну або наукову цінність, загрожує знищення або нанесення істотної шкоди.

У трагічних випадках, коли одержувач квартири умисно вбив дарувальника, спадкоємці загиблого можуть вимагати розірвання договору дарування

Як і у будь-якої угоди, у дарчих є плюси і мінуси. Перш ніж укласти договір дарування, подумайте, в яких цілях ви це робите. Так ви зможете переконатися, чи вибрали ви правильний вид договору, чи немає потреби перестрахуватися, або, може бути, краще розглянути інші способи передачі прав власності на нерухомість.

Коментарів: 2

  1. Леся

    доброго дня! в мене таке питання ми проживаємо в будинку який нам подарувала мама чоловіка( дарчу на чоловіка), виникла така ситуація в наз з чоловіком є маленька дитина, в нього є дитина від першого шлюбу повнолітній син, зараз він з батьком неспілкується, але говорить всім що після смерті тата частку буде мати,і продась, або щоб я сплатила гроші, в мене таке питання,дарча була зроблена 10 років назад, чи можна зробити так що якщо щось з чоловіком станеться щоб майно перейшло до його мами( даровника), чи краще зробити нову дарчу на мене??

  2. Олег

    Доброго дня. Я був домовласником. Після одруження я будинок подарував сестрі. Причина – хотів стати учасником програми молодіжного кредитування. Із сестрою була усна домовленість про те, що я і моя сім”я будемо там зареєстровані, поки ми не купимо власне житло. Після акту дарування ми кілька місяців проживали на зйомній квартирі, власного житла купити не вдалось, не попали під програму, а коли спланували повернутись в будинок, сестра заявила, що я не маю права там проживати.Так як фінансовий стан певною мірою дозволяв і не було бажання псувати стосунки, я з своєю сім”єю жив кілька років на зйомній квартирі. Власний бізнес мій теж оформлений за місцем реєстрації. Так як фінансове становище похитнулось, я хочу вселитись у будинок, а сестра сказала, що подає в суд на позбавлення мене і моєї сім”ї права проживання в будинку і зняття з реєстрації. Зараз там зареєстровані : сестра з сином та я з дружиною та дітьми 7 та 5 років. Чи маю я можливість якось себе захистити в цій ситуації?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. .