Які права у затриманого міліцією?

які права у затриманого, затримання, арешт, що робити при затриманні міліцією

Насамперед необхідно відзначити, що згідно з КПК, ніхто не може бути затриманий без ухвали слідчого судді, суду, крім випадків, передбачених Кодексом. Зараз коротко окреслимо які права затриманого міліцією.

Без постанови слідчого судді будь-яка особа може бути затриманою у випадках, передбачених ст. 207 КПК України. Уповноважена службова особа має право без рішення слідчого судді, суду затримати особу, підозрювану у вчиненні злочину виключно у випадках, передбачених ст. 208 КПК України. Але в кожному разі, затримана без постанови слідчого судді, суду особа не пізніше 60 годин з моменту затримання повинна бути звільнена або доставлена ​​до суду для розгляду клопотання про обрання щодо неї запобіжного заходу.

Відповідно до ст. 209 КПК, особа вважається затриманою з моменту, коли вона силою або підпорядковуючись наказу змушена залишатися поруч з уповноваженою посадовою особою або в приміщенні, визначеному уповноваженою посадовою особою. При затриманні особи обов’язково складається протокол, в якому вказується, зокрема, точний час (години і хвилини) відповідно до ст. 209 КПК. Протокол з роз’ясненням прав вручається затриманому і направляється прокурору.

При затриманні особи в обов’язковому порядку повідомляються близькі родичі затриманого, члени сім’ї або інші особи. Це обов’язок уповноваженої особи, закріплений в КПК.

Уповноважена посадова особа, яка здійснила затримання, зобов’язана негайно повідомити про це орган (установу),  уповноважену законом на надання безоплатної правової допомоги (максимум за 1 годину після затримання особи). Допомога надається кваліфікованим адвокатом , який зобов’язаний прибути до органу досудового слідства (через 1 годину після повідомлення адвоката). Надання правової допомоги в даному випадку передбачено ст. 14 Закону «Про безоплатну правову допомогу».

Також у Кодексі передбачено, що в підрозділі органу досудового слідства повинні бути призначені одна або декілька посадових осіб, відповідальних за перебування затриманих. Зазначені особи також в обов’язковому порядку повинні перевірити, чи повідомлялися близькі родичі затриманого, члени сім’ї або інші особи про його затримання, і у випадку нездійснення такого повідомлення про затримання – здійснити зазначені дії самостійно.

Слід зазначити, що новим КПК введена новела, згідно з якою докази не будуть визнані допустимими в разі, якщо показання були отримані від свідка, який надалі буде визнаний підозрюваним чи обвинуваченим в цьому кримінальному провадженні. Дана новела є дуже істотною і правильною. У КПК 1963 р. було закріплено таке поняття , як явка з повинною (привід для порушення кримінальної справи). Дуже поширеною була практика незаконного затримання оперативними працівниками осіб та «вибивання» з них потрібних свідчень, які надалі приймалися як докази в судах. Після написання «явки з повинною» така особа опитували як свідок, і ці свідчення були доказом в суді.

Отже, при затриманні особи:

  • Їй в обов’язковому порядку роз’яснюються її права ,
  • Негайно повідомляються близькі родичі або інші особи,
  • Надається безоплатна правова допомога адвоката,
  • Чітко визначаються терміни здійснення відповідних процесуальних дій.

Звичайно, як до прибуття адвоката, так і під час розслідування, затриманий має право не давати будь-яких свідчень. Адже ніхто не зобов’язаний доводити свою невинуватість у вчиненні кримінального злочину і повинен бути виправданий, якщо сторона обвинувачення не доведе винність особи поза всяким сумнівом .

Затримання особи без дотримання зазначених норм є незаконним, а особи, які вчинили таке затримання, повинні бути притягнуті до відповідальності, в тому числі до кримінальної.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. .